Transfarm4.0

Menü megjelenítése

Transfarm4.0

Utolsó frissítés: 2022 június 24.

Projekt bemutatása
 

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szőlészeti Tanszéke valamint az Agrárinformatikai Klaszter és további nyolc európai (olasz, szlovén, osztrák és lengyel) partnerintézmény részvételével 2019-ben elindult a TRANSFARM 4.0 projekt. 

Az Interreg Central Europe Program támogatásával megvalósuló határon átnyúló pályázat célja a precíziós gazdálkodás elemeinek gazdálkodók felé történő bemutatása. A célok eléréséhez közép-európai mintaprojekteken keresztül az innovatív technológiák három fő elemét, az ISOBUS (ISO-szabvány szerinti Binary Unit System) rendszereket, távérzékelési megoldásokat, valamint az ezekhez kapcsolódó BIG DATA managementet vizsgáljuk. 

A pályázat során a MATE Szőlészeti Tanszék a partner intézményekkel együttműködésben felméri a precíziós technológiákkal szemben támasztott hazai elvárásokat és a döntéshozókkal, valamint szakmaközi szervezetekkel egyeztetve stratégiát dolgoz ki az innovatív megoldások népszerűsítésére.

Transfarm4.0_nyitó képek

Utolsó frissítés: 2022 június 24.


 


 

Transfarm4.0_Pilot projekt

Utolsó frissítés: 2022 június 24.

Pilot projekt 

 

A Transfarm4.0 projektben arra keressük a választ, hogy a precíziós gazdálkodás elemei hogyan lehetnek segítségünkre a klímaváltozás elleni küzdelemben. A kutatásban a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szőlészeti Tanszéke együttműködésben a Linz Center Of Mechatronics Gmbh-val és az Agárinformatikai klaszterrel egy olyan döntéstámogatórendszer kiépítésén dolgozik, amely klimatikus és növényélettani adatok alapján segíti az öntözés időzítésének és mértékének meghatározását.

A pilot projektet Tatán, a Mikóczy családi gazdaságban állítottuk be, ahol a korszerű ültetvényszerkezet és a hazánkban egyedülálló öntözési rendszer segítségével lehetőségünk van különböző öntözésmódok vizsgálatára.

Annak érdekében, hogy az egyes vízpótlási eljárásokat össze tudjuk hasonlítani és a szenzorhálózat adatait értékelhessük, kísérleti parcellákat alakítottunk ki. Öntözésmódonként 3×15 tőke mikroklimatikus, növényélettani és szőlészeti paramétereit értékeljük 3 éven keresztül. 

A kísérlet fontos feltétele az azonos termesztéstechnológiai körülmények biztosítása, ennek érdekében a tőkéket azonos rügyterheléssel metsszük meg. Ennek elhagyása ugyanis növényenként eltérő hajtásszámban, hajtásnövekedésben és termés mennyiségben mutatkozna meg. Ezt követően nehezen lehetne megállapítani, hogy a tőkék közötti esetleges fejlődésbeni különbség annak tudható-e be, hogy eltérő öntözési módot vagy, hogy eltérő rügyterhelést alkalmaztunk. 

Kísérletek beállításakor – hacsak nem épp az eltérő tőketerhelés a vizsgálat tárgya – ezért célszerű azonos rügyterhelést alkalmazni a vizsgálati parcellákban. Jelen kísérletben a Hárslevelű fajta esetén 5×2 rügyes rövidcsapos metszést végzünk. A rügyek fakadása nagy valószínűséggel nem korlátozódik majd a világos rügyekre, ezért a fakadás utáni hajtásválogatással fogjuk a tőkék hajtásterhelését korrigálni. 

Transfarm4.0_Pilot projekt_kép

Utolsó frissítés: 2022 június 24.


 

Transfarm4.0_Pilot projekt elemeinek tesztelése

Utolsó frissítés: 2022 június 24.

Pilot projekt elemeinek tesztelése

 

A Transfarm4.0 projektben olyan állományklíma és növényélettani szenzorokat alkalmazunk melyek lehetőséget biztosítanak a termőhelyek jellemzőinek valamint a termesztéstechnológia hatásának vizsgálatára. A Pilot projekt részeként az alábbi szenzorokkal dolgozunk.

Hordozható meteorológiai állomás

Kompakt mérőállomás a léghőmérséklet, páratartalom, légnyomás, csapadék, szélirány és szélsebesség, valamint a beeső globál sugárzás folyamatos érzékelésére.

Talajszonda

A talaj nedvességtartalmának, hőmérsékletének és a talajoldat vezetőképességének nyomon követesére alkalmas összetett szonda.

Infravörös hőmérsékletérzékelő

A levélfelszín hőmérséklete alkalmas lehet a növény vízállapotának, vízellátottsággal kapcsolatos stresszállapotának jellemzésére ezért ennek vizsgálata kiemelt jelentőségű. 

Multispektrális érzékelők

NDVI és PRI beeső és visszavert sugárzás érzékelők, amelyeket a fényspektrum viszonylag keskeny (10-50 nm), kiválasztott hullámhossz sávjaiban észlelt visszavert sugárzás intenzitás vizsgálják, s alkalmasak a lombozat egyes élettani tulajdonságainak jellemzésére. 

Digitális adatgyűjtő

Hat csatornás digitális adatgyűjtő egység, amely mobil internet adatkártyával alkalmas a fent felsorolt érzékelő egységekből érkező adatok adatfelhőbe történő folyamatos, ütemezett feltöltésére.

Transfarm4.0_Pilot projekt elemeinek tesztelése_kép

Utolsó frissítés: 2022 június 24.


 


 

Transfarm4.0_Hallgatói bemutatónap

Utolsó frissítés: 2022 június 24.

Hallgatói bemutatónap

 

A Transfarm4.0 projekt egyik kiemelt feladata az elért eredmények minél szélesebb körben történő bemutatása, ezért a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet több olyan bemutatónapot szervez, ahol a résztvevők megismerkedhetnek a pályázat során kidolgozott technológiai innovációkkal.  

A MATE Szőlész-borász alapképzésének hallgatói 2021 szeptemberében és 2022 májusában látogatták meg a kísérletek helyszínét, ahol Dr. Mikóczy Nárcisz bemutatta a Mikóczy Szőlőbirtokon kiépített öntözési rendszert, ezt követően Dr. Varga Zsuzsanna a Szőlészeti és Borászati Intézet docense ismertette a termőhely szerepének jelentőségét a szőlőtermesztésben. Taranyi Dóra az Intézet PhD hallgatója a szőlőültetvények öntözésének hatásáról tartott bemutatót, míg Dr. Váradi Gyula, a Transfarm4.0 projekt külső szakértője a szabadföldi szenzorok alkalmazási lehetőségeit ismertette. 

Transfarm4.0_Hallgatói bemutatónap_kép

Utolsó frissítés: 2022 június 24.